Як розрахувати розмір для виготовлення шпалери для винограду своїми руками
Історія селекції винограду налічує понад дві тисячі років. За цей довгий період рослина давно перестала бути самостійним дикорослим чагарником і вимагає до себе догляду та обслуговування з боку людини. Агарні роботи починаються ще на етапі закладання ділянки. Зокрема, одним із перших питань, які можуть цікавити новоспеченого виноградаря – це оптимальні розміри шпалери для винограду і тип обраної конструкції.
Довжина виноградних плодових лоз може сягати восьми метрів. При цьому, з огляду на середню вагу грон від 400 до 1200 грамів, загальне навантаження на кожну гілку може бути досить значним. Самостійно рослина з таким навантаженням не впорається. Якщо не вживати жодних заходів, гілки опустяться на землю і після постійного контакту з ґрунтом, з часом пропадуть. Виходом із ситуації є будівництво системи опорних конструкцій. При цьому розміри шпалери під виноград, їх тип і геометрія визначається індивідуально, виходячи з обраного сорту, кліматичних особливостей регіону і складу ґрунту під виноградником.
Види шпалер для винограду
Перш ніж перейти до виготовлення і самостійно підібрати оптимальні розміри для виготовлення шпалери для винограду своїми руками, необхідно визначиться з типом і різновидом цієї конструкції. Найпопулярнішими варіантами для виноградників середньої смуги можна назвати:
- одноплощинна вертикальна шпалера;
- одноплощинна горизонтальна шпалера;
- двоплощинна шпалера;
- Y-подібна шпалера;
- Г-подібна шпалера;
- аркова шпалера;
Для промислових виноградників використовуються горизонтальні одноплощинні конструкції, оскільки вони є найбільш недорогими і простими у виготовленні. При цьому вони здатні забезпечити максимальний період плодоношення, істотно збільшуючи загальну кількість збору врожаю з одного куща.
Для невеликих ділянок, на дачах і в приватному секторі, вибір конструкції для шпалер ширший. Це пов’язано з тим, що невелике насадження набагато простіше обслуговувати, і разом з акцентом на врожайність, велике значення може мати загальна архітектура і ландшафтний дизайн виноградника. Тут кущі можуть пророщуватися у вигляді арок, козирків та інших архітектурних елементів. Обмеження за розмірами шпалери для винограду відсутні. Єдине, на що слід звернути увагу – це зручність обслуговування та прибирання. Адже для того щоб зрізати грона або провести обрізку на висоті близько трьох метрів, вам знадобляться сходи, які потрібно рухати і переставляти.
Як вибрати оптимальний розмір для шпалер під виноград
Розташування і кількість шпалер визначається з розрахунку по одній на кожну рослину, при цьому ви їх можете вкопувати як при безпосередній близькості біля винограду, так і посередині, між сусідніми кущами. Відстань між опорами найчастіше визначається, виходячи з особливостей сорту, і становить від 1.5 доя 3 метрів. Це дозволить гілкам ефективно розвиватися, отримувати достатню кількість сонячного світла. Крім того, розташовані таким чином кущі вельми зручні в повсякденному догляді, під час поливу та обрізки.
Висота опор для виноградника визначається з огляду на зручність їх обслуговування і прибирання. Найчастіше 180-200 см є оптимальним вибором для висоти опорних елементів конструкції. Самі ж розміри шпалери для винограду безпосередньо залежать від довжини ряду. Якщо Вашим вибором стала двоплощинна конструкція – першу шпалеру натягують на відстані щонайменше 40 см від землі, а другу щонайменше 50 см від першої.
Під час вибору матеріалів для будівництва опорної конструкції, необхідно враховувати їхню міцність і стійкість до впливу корозії. Матеріали будуть постійно піддаватися впливу вологи і різких перепадів температури, тому в іншому випадку шпалери швидко перестануть виконувати свої функції і стануть непридатними до використання.